Penge på snor
Land: Salomonøerne
Produktionsår: 2012
Varighed: 11.39 minutter
Produceret af: Malene Jensen & Lasse Frisesdahl Andersen
Beskrivelse:
I filmen ”Penge på snor” guider fortælleren, Rebecca Teobasi, os gennem de forskellige produktionsled – fra skallerne ligger på havbunden, og til de er kommet på snore og er klar til at blive brugt i en brudeprisceremoni.
På Salomonøerne i Stillehavet har muslingeskaller en helt særlig betydning. Dog først når de er bearbejdet og blevet til skalpenge. Skalpenge bruges nemlig i brudeprisceremonier, hvor gommens familie betaler brudens familie for, at de har opdraget hende godt, og at hun nu bliver en del af deres familie og stamme.
Bearbejdningen af skallerne er dog en lang proces. I filmen ”Penge på snor” guider fortælleren, Rebecca Teobasi, os gennem de forskellige produktionsled – fra skallerne ligger på havbunden, og til de er kommet på snore og er klar til at blive brugt i en brudeprisceremoni. Netop ved Langalanga Lagunen, hvor Rebeccas stamme bor, har man produceret skalpenge i mange generationer, og vi får forklaret, hvor vigtig en kulturel arv dette er. Visse dele i samfundet kan ganske enkelt ikke fungere blot med den almene valuta, Salomondollarens, sedler og mønter.